top of page

7 najczęstszych błędów w treningu mięśni brzucha i CORE

Ćwiczysz mięśnie brzucha i CORE, ale nie widzisz efektów? Być może popełniasz poniższe błędy. Sprawdź i dowiedz się jak trenować te mięśnie poprawnie!


1. Nieprawidłowa aktywacja lub jej brak. Upewnij się, że wykonujesz ćwiczenie angażując odpowiednie mięśnie. Ruch może wyglądać tak samo, ale wykonany poprzez pracę innych mięśni. Postaraj się nawiązać połączenie swojego umysłu z angażowanymi mięśniami.


2. Brak uważności. Poprzedni punkt nie będzie poprawnie wykonany bez uważności podczas ćwiczenia. Gdy umysł błądzi, a Ty wykonujesz bezwiednie ruch, mięśnie mogą pracować nieprawidłowo.


3. Brak kontroli. Ważne jest to, żeby ćwiczenie było wykonywane w sposób kontrolowany, na każdym etapie ruchu. Czyli nie wykonujemy ruchu z rozmachu, a także kontrolujemy pracą mięśni ruch powrotny.


4. Zbyt szybko wykonywany ruch. Zwłaszcza na początku aktywacja odpowiednich mięśni i kontrola nad ruchem mogą być utrudnione przy szybszym tempie. Dlatego tempo dostosowujemy do swoich możliwości, na początku im wolniej, tym lepiej. Gdy nabierzesz świadomości ciała, a mięśnie zaczną pracować w sposób prawidłowy, możesz także wykonywać treningi w szybszym tempie.


5. Zapieranie się innymi częściami ciała. Może dziwnie to brzmi, ale zwróć uwagę podczas ćwiczeń, które części Twojego ciała są napięte. Musimy pamiętać, że ciało próbuje wspomagać ruch, czyli np. odpychać się nogą, gdy chcemy unieść drugą nogę, a bardziej powinien pracować wtedy brzuch, albo zapierać się rękoma, gdy chcemy użyć mięśni skośnych brzucha.


6. Zbyt duży zakres ruchu. Mniejszy zakres ruchu wiąże się z problemem z poprzedniego punktu. Gdy zmniejszymy zakres ruchu i rozluźnimy nogę czy rękę, które w tym momencie nie powinny pracować, odpowiednie mięśnie zaczynają się aktywować. Z czasem oczywiście ten zakres możemy zwiększać, ale pamiętając, że im mniej tym lepiej, nie ma sensu unosić nogi wyżej, gdy pracują nie te mięśnie co powinny.


7. Nieprawidłowy oddech. To chyba najważniejszy punkt w naszej liście. Bez prawidłowego oddechu jest praktycznie niemożliwe żeby zaangażować mięśnie brzucha i CORE poprawnie. ZAWSZE angażujemy te mięśnie z wydechem. Z wdechem płuca zwiększają swoją objętość, przepona i narządy wewnętrzne się obniżają, brzuch zwiększa swoją objętość, a mięśnie brzucha muszą się wtedy rozluźnić żeby zrobić im miejsce, mięśnie dna miednicy także muszą wtedy się rozluźnić i obniżyć. Żebra się rozszerzają i unoszą, a więc zwiększa się odległość pomiędzy nimi i biodrami, co też powoduje wydłużenie mięśni brzucha. Podczas wdechu tułów zmniejsza swoją objętość „zbiera się” do środka, mięśnie brzucha skracają się, a mięśnie dna miednicy aktywują. Często mylnie myśli się odwrotnie i wciąga brzuch z wdechem, co jest dużym błędem.ćwiczenia brzucha

63 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page