top of page

Czy z Jogą i Pilatesem można schudnąć?

Wiele osób sądzi, że aby stracić nadmierne kilogramy trzeba się mocno namęczyć i napocić, a treningi typu Joga i Pilates nie mają w tym przypadku sensu. Utrata tkanki tłuszczowej to jednak bardziej skomplikowany temat niż tylko spalanie kalorii.Zacznijmy od wpływu Jogi na układ nerwowy i hormonalny: 👉 Joga pomaga zmniejszyć uczucie stresu, który często prowadzi do przejadania się. 👉 Jednocześnie ograniczone zostaje wydzielanie kortyzolu (hormonu stresu), który może sprzyjać odkładaniu tkanki tłuszczowej, zwłaszcza na brzuchu, a także zwiększać ochotę na słodycze. 👉 Następuje ogólne przywrócenie równowagi w układzie hormonalnym, co sprzyja prawidłowym procesom w całym organizmie, także metabolicznym. 👉 Gdy organizm jest przez dłuższy czas w stanie stresu, może przełączyć się na tryb „uciekaj albo walcz” (ang. fight or flight), w takim trybie ciało większość energii kieruje na przygotowanie się do walki lub ucieczki, nawet gdy realnie nie ma obok żadnego zagrożenia. W takim stanie mięśnie stają się spięte, oddech skrócony, trawienie spowolnione, a tkanka tłuszczowa może zostać magazynowana na „gorsze czasy”. Joga pomaga rozluźnić ciało i uspokoić umysł, co wspomaga prawidłowe procesy, m.in. trawienia i spalania tkanki tłuszczowej. 👉 Kolejną kwestią jest dopamina - jest to neuroprzekaźnik, który w nadmiarze może prowadzić do kompulsywnego jedzenia oraz podjadania pomiędzy posiłkami (oraz ogólnie kompulsywnych zachowań i uczucia niepokoju), jej niedobór może natomiast prowadzić do depresji i zahamowania apetytu. Praktyka Jogi pomaga w regulowaniu wydzielania dopaminy, co sprzyja także ogólnemu dobremu samopoczuciu. 👉 Bardziej dynamiczna praktyka Jogi wpływa bezpośrednio na przyśpieszenie metabolizmu oraz spalanie kalorii.A jak Pilates wpływa na odchudzanie?

👉 Pilates, jako system łagodnych, spokojnych ćwiczeń, może wpływać tak jak i Joga na aspekty opisane powyżej.

👉 Ponadto w Pilatesie skupiamy się mocno na wzmacnianiu od środka, aktywacji mięśni głębokich (CORE) oraz mięśni brzucha. Umożliwia to poprawne ułożenie i pracę narządów wewnętrznych, a więc i poprawne trawienie.

👉 Prawidłowo pracujące, aktywne mięśnie brzucha i CORE powodują, że zmniejsza się obwód brzucha oraz wcięcie w talii (mięśnie stają się bardziej „ściągnięte do środka”).

👉 Mimo, że ćwiczenia Pilates są stosunkowo łagodne, wykonane prawidłowo pozwalają spalić więcej kalorii, pobudzić metabolizm, a także wzmocnić mięśnie, które będą potrzebować więcej energii. A więc zapotrzebowanie kaloryczne do utrzymania wagi, po rozpoczęciu trenowania wzrośnie.

👉 Kolejną kwestią jest poprawa postawy, zarysowanie mięśni i ujędrnienie ciała, co poprawia wygląd, niezależnie od wagi. Nie zawsze odchudzanie jest najlepszym sposobem na poprawę wyglądu ciała czy sylwetki, czasami powyższe skutki ćwiczeń są dużo bardziej pożądane.

👉 Podczas ćwiczeń uwalniają się endorfiny (hormony szczęścia), które powodują lepsze samopoczucie, a w konsekwencji większą chęć do dbania o siebie. Efektem kuli śnieżnej, łatwiej może być wprowadzić więcej zdrowych nawyków.

👉 Gdy zaczniesz ćwiczyć i poczujesz się lepiej, będziesz mieć więcej energii i motywacji do dbania o siebie, wtedy również wybory żywieniowe zmieniają się automatycznie. Zazwyczaj nie chcemy „marnować efektów” jedzeniem, które nam nie służy.


Pamiętajmy również, że przede wszystkim powinniśmy zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie, wygląd będzie wtedy efektem ubocznym. Pamiętaj, że to, co widzisz na social mediach czy w reklamach nie zawsze jest prawdziwe. Nie powinniśmy dążyć do wyglądania jak idealnie zaprezentowane w mediach modelki, bo zazwyczaj nikt nie wygląda w 100% tak, jak jest to tutaj przedstawione. Każdy ma jakieś niedoskonałości, które dobrze jest w pierwszej kolejności zaakceptować. Wiedz, że jesteś w pełni wartościową i piękną osobą, bez względu na to, jak postrzegasz Twoje ciało.


Ponadto upewnij się, że Twoje oczekiwania co do utraty kilogramów są realne. Nie próbuj schudnąć zbyt szybko, bo może odbić się to na Twoim zdrowiu. Pamiętaj także, że gdy ćwiczysz może zwiększać się masa mięśniowa, a zmniejszać tłuszczowa, więc na waga może nie odzwierciedlać tego procesu.

33 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Post: Blog2_Post
bottom of page