top of page

Kwestionuj ćwiczenia poprzez odczucia z ciała...

Czy czułaś kiedyś podczas ćwiczeń, że „coś jest nie tak”?

Często polecane ćwiczenia wcale nie są dla nas odpowiednie.

Dlaczego tak się dzieje? I co z tym zrobić?

👉 Każdy ma inną mobilność - spowodowaną elastycznością mięśni i ścięgien, ale też budową układu kostnego. Zakres ruchu należy dostosować tak, aby odpowiednie mięśnie były zaangażowane do pracy 👉 Każdy ma inną siłę mięśni - dla jednej osoby nie będzie problemem uniesienie 50 kg, a dla innej będzie uniesienie 10 kg, tak samo z ćwiczeniami bez ciężaru, zbyt ciężkimi ćwiczeniami nie osiągniesz efektów, bo nie wykonasz ich poprawnie. 👉 Każdy ma inną budowę ciała - np. im ktoś jest wyższy i ma dłuższe kończyny, tym dźwignia będzie dłuższa, więc dla takiej osoby to samo ćwiczenie może być trudniejsze niż dla osoby niższej. 👉 Każdy ma inny dysbalans mięśniowy - należy zwrócić uwagę, które mięśnie są mniej aktywne i bardziej osłabione i wzmacniając je dążyć do równowagi. Często ćwiczenie zostaje wykonane z silniejszych mięśni, nawet gdy nie jest to poprawna technika i pogłębia się tym samym dysbalans


Gdy ćwiczysz zwracaj uwagę na odczucia w ciele. Jeśli czujesz, że nie możesz wykonać danego ćwiczenia poprawnie, nie rób go na siłę! Przykładem jest deska (plank) - osoby początkujące najczęściej nie są w stanie poprawnie wykonać tego ćwiczenia nawet rozumiejąc wskazówki. Można to porównać do próby przysiadu ze zbyt dużym ciężarem, możesz zrozumieć technikę, ale nie wykonasz tego poprawnie.


Wiele polecanych ćwiczeń zwłaszcza na mięśnie brzucha i core jest po prostu zbyt ciężkich do wykonania, a zamiast pożądanych efektów mogą pojawić się konsekwencje takie jak: 🚫 Rozejście mięśnia prostego brzucha 🚫 Nadwerężenie dolnych pleców 🚫 Pogłębiony dysbalans mięśniowy, który w dalszej kolejności może skutkować nieprawidłowym ustawieniem miednicy i tułowia 🚫 Kontuzje kręgosłupa i stawów 🚫 Nadwerężenie mięśni 🚫 Osłabienie mięśni dna miednicy i mięśni głębokich


Pamiętaj też, że osoba prezentująca ćwiczenia, ćwiczy prawdopodobnie regularnie od dłuższego czasu i Twoje wykonanie ćwiczenia lub pozycji jogi nie musi wyglądać tak samo. Także to, że trener przedstawia Ci dane ćwiczenie, nie oznacza, że musisz je wykonać, zauważaj co się dzieje w Twoim ciele. Przede wszystkim ból jest oznaką, że coś jest nie tak, a zadziwiająco wiele osób to ignoruje narażając się na wyżej wymienione kontuzje.


Najważniejsze to słuchać swojego ciała, tylko będąc z nim w kontakcie możemy trenować prawidłowo i polepszać swoje zdrowie oraz sprawność!
51 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


Post: Blog2_Post
bottom of page