top of page

Mięśnie dna miednicy - jak o nie zadbać?

Często nie zdajemy sobie sprawy jak, wydawałoby się zdrowe lub neutralne czynności, mogą nam zaszkodzić.

Niewiele mówi się o prawidłowym funkcjonowaniu mięśni dna miednicy.

Gdy podejmujemy nową aktywność fizyczną chcemy szybkich efektów i skupiamy się bardziej na ćwiczeniach widocznych partii, takich jak uda, pośladki i brzuch.

Jednak sprawne mięśnie dna miednicy, jak i mięśnie głębokie tułowia, są niezbędne dla utrzymania sprawności, ale też poprawnej postawy i prawidłowego funkcjonowania tak naprawdę całego organizmu.


Mięśnie te są złożoną strukturą jak widać na zamieszczonej grafice (kobiece mięśnie dna miednicy). Są w nich otwory na zwieracz odbytu, cewkę moczową oraz wejście do pochwy.



Co może zaszkodzić naszym mięśniom dna miednicy? I co z tym zrobić?

  1. Stres

Zwłaszcza przewlekły stres powoduje, że mięśnie dna miednicy się spinają, a tym samym nie funkcjonują prawidłowo i mogą się równocześnie osłabiać z czasem.

Zadbaj o swój relaks, wysypiaj się, zacznij medytować, praktykować jogę lub w razie potrzeby zasięgnij pomocy psychologa.

2. Zbyt intensywny trening

Gdy mięśnie nie są przygotowane do pewnych aktywności i trening jest zbyt intensywny, mięśnie dna miednicy mogą nie wytrzymać intensywności i ciężaru i się osłabiać. Przykładem może być skakanie, bieganie oraz ciężki trening siłowy.

Trening powinien być dostosowany do możliwości. Każdy ruch powinien być kontrolowany i wykonywany poprzez odpowiednie mięśnie.

3. Nieprawidłowe wydalanie

Parcie podczas wydalania i oddawania moczu wpływa negatywnie na funkcjonowanie tych mięśni. Także korzystanie z toalety nie siadając na desce, jak np. w miejscach publicznych, sprawia, że są one w nieprawidłowej pozycji i także mogą się osłabiać.

Ponadto siedzenie zbyt długo czy dmuchanie nosa na toalecie, a także oddawanie moczu „na zapas” nie są dobrymi nawykami.

Warto zadbać o odpowiednią dietę i nawodnienie, aby nie mieć problemów w tym zakresie i jednocześnie wspomóc funkcjonowanie mięśni dna miednicy.


4. Nieprawidłowy oddech

Z każdym wdechem płuca zwiększają swoją objętość, a przepona i wszystkie narządy w jamie brzusznej się obniżają, mięśnie dna miednicy muszą się wtedy rozluźnić i też obniżyć. Gdy nie rozluźniamy brzucha przy wdechu, parcie na te mięśnie jest zbyt duże i mogą się z czasem osłabiać.

Zwróć uwagę jak oddychasz, postaraj się, aby oddech był łagodny, ale głęboki i wydłużony. Przy wdechu powinna się rozszerzać i klatka piersiowa, i brzuch, a przy wydechu powinny zmniejszać swoją objętość.

5. Siedzący tryb życia

Gdy dużo siedzisz mięśnie te mogą się jednocześnie spinać i osłabiać, tak jak i inne mięśnie, zwłaszcza głębokie. Nieużywane mięśnie się osłabiają, więc postaraj się jak najczęściej wstawać i poruszać, a także zadbaj o odpowiedni trening.


6. Nieprawidłowe ustawienie miednicy

Gdy miednica jest w zbyt dużym przodopochyleniu, przednie mięśnie dna miednicy mogą być bardziej spięte, a tylne bardziej osłabione. Przy tyłopochyleniu odwrotnie.

Zwłaszcza gdy dużo siedzisz problem może się pogłębiać i mogą wystąpić symptomy takie jak hemoroidy, dysfunkcje związane z wydalaniem oraz oddawaniem moczu, a także dysfunkcje seksualne.

Wracając jeszcze do oddechu - przepona powinna być jak najbardziej równoległa do tych mięśni, a gdy miednica jest przechylona, mięśnie dna miednicy także.

Zadbaj o odpowiedni trening przywracający miednicę do prawidłowego ułożenia.


7. Ciąża

A zwłaszcza poród osłabiają w dużej mierze te mięśnie. Dlatego bardzo ważne jest, aby jak najszybciej po porodzie zacząć fizjoterapię uroginekologiczną.




280 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


Post: Blog2_Post
bottom of page